Trendy
Sprzątanie łazienki krok po kroku – 5 podstawowych zasad
Łazienka charakteryzuje się wyjątkowymi warunkami. Powierzchnie są narażone na częsty bezpośredni kontakt z wodą, a podwyższona wilgotność zarówno niekorzystnie wpływa na zdrowie użytkowników, jak i stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Łazienka jest miejscem, w którym dbamy o własną higienę. Z tego powodu powinno być to pomieszczenie przyjazne domownikom i zawsze względnie czyste. Na co zwrócić uwagę przy sprzątaniu łazienki?
Regularne czyszczenie płytek
W łazience powierzchnie ścian i podłóg najczęściej pokrywają płytki ceramiczne. Są odporne na wilgoć, wodę oraz uszkodzenia mechaniczne. Widoczne są na nich jednak wszystkie plamy, zacieki i smugi, szczególnie na połyskujących powierzchniach. Pod prysznicem i przy wannie wycieraj płytki suchą ściereczką po każdej kąpieli. Przynajmniej 1-2 razy w tygodniu umyj płytki, wykorzystując do tego domowe środki, przygotowane z octu i wody. Właściwości czyszczące posiada też soda oczyszczona, która jednak może pozostawić nieestetyczne zarysowania na powierzchni. Dzięki regularnemu czyszczeniu unikniesz trwałych odbarwień i zabrudzeń.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Jak płytki, to też fugi
Fugi to idealne miejsce na namnażanie się bakterii. Objawia się to czarnym nalotem, czyli pleśnią, szczególnie w zakamarkach, na styku podłogi z kabiną prysznicową oraz przy umywalce. Alternatywą dla środków chemicznych, które mogą podrażniać nasz układ oddechowy jest proszek do pieczenia. Nanosimy go na fugi i pozostawiamy na ok. 30 minut, po czym spłukujemy. Można też zastosować sodę oczyszczoną, jak w przypadku płytek ceramicznych.
Delikatne mycie ceramiki
Ceramika łazienkowa jest w większości przypadków biała. Pozostają na niej nieestetyczne ślady, na umywalce pozostałości po paście do zębów, czasami szmince do ust, a na wannie ślady po kolorowych płynach do kąpieli. Ceramika jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia i zarysowania. Kontakt z szorstkimi gąbkami i silnymi detergentami mógłby jednak zniszczyć jej powierzchnię. Do czyszczenia ceramiki użyj delikatnego mleczka, który nie zawiera granulek i innych ścierających dodatków. Umyj ją miękką gąbką.
Bateria łazienkowa pełna blasku
Baterię łazienkową warto czyścić co 2-3 dni, ponieważ jest szczególnie narażona na zabrudzenia, w tym osady po mydle, ale też kamień i pleśń. Widoczne są na niej nieestetyczne zacieki, co dotyczy szczególnie armatury chromowanej o połyskującym wykończeniu. Ponadto armatura ma też specyficzny kształt, jest wiele zakamarków, gdzie może gromadzić się brud. Do chromowanej armatury używaj środków o lekko zasadowym odczynie, jakim cechuje się m.in. płyn do mycia naczyń. Armaturę patynową i mosiężną czyścimy wodą z octem.
Segregacja i porządkowanie przestrzeni
Sprzątanie łazienki nie polega jedynie na usuwaniu zabrudzeń z powierzchni płytek, ceramiki i armatury. Wnętrze będzie się tylko wtedy estetycznie prezentowało, jeżeli pozbędziemy się z niego bałaganu. Do segregacji kosmetyków, środków czystości i akcesoriów pielęgnacyjnych wykorzystaj wiklinowe koszyki, drewniane skrzynki i plastikowe pudełka. Szuflady możesz wypełnić specjalnymi wkładami, które pomogą Ci lepiej zaplanować ich przestrzeń.
Przy dużej ilości domowników i częstym korzystaniu z łazienki sprzątamy ją nawet kilka razy w tygodniu. W innych przypadkach generalne sprzątanie przeprowadzamy raz w tygodniu, a takie czynności, jak usuwanie z płytek wody czy mycie lustra, wykonujemy codziennie. Dzięki temu unikamy trwałych oraz trudnych do usunięcia zabrudzeń.